Pyl lustrzany

Fabryki to stanowiska, w których codziennie z obowiązującego surowca, którym potrafi stanowić kamień, piasek, polimery, substancje chemiczne, metal oraz sporo nowych, wytwarzane są przedmioty codziennego użytku. Ilości tych artykułów idą w tysiące, a nawet setki tysięcy dziennie.

Podczas obróbki maszynowej każdego produktu zasadniczo odbija się odpady do indywidualnych pojemników, które następnie opróżnia się i utylizuje odpad. Jednak podczas takiego skrawania, na przykład granitowej płyty, oczywistym jest przemieszczanie się w powietrzu niezliczonych ilości pyłu. Stanowi on zmielony tak drobno, że nawet nasza jama nosowa wyspecjalizowana w wyłapywaniu drobnych cząsteczek pyłów, nie istnieje w stopniu takiego zanieczyszczenia zatrzymać, i każdego dnia pracownik wykonujący codzienne prace produkcyjne wdycha niezliczone liczb takich pyłów. Potrafią one skrzywdzić mu dokładnie, wywołując ataki kaszlu, czy reakcję alergiczną, ale najczęściej zanieczyszczenie organizmu pyłami dostrzega się dopiero po dziesięciu czy dwudziestu latach praktyki w poszczególnym punkcie w odpowiednich warunkach. Wówczas przechodzimy do specjalistę z dolegliwością płucną czy pokarmową, albo jakąś inną, w relacje od obecnego w jakie miejsce atakowały pyły, i dowiadujemy się, że nasze dolegliwości przedstawiają się tak z roli w tym zakładzie.

Niestety, takich relacji jest niezwykle wiele, ale dziś możemy im skutecznie zapobiegać. Zamontowanie dedusting systems, czyli systemu odpylającego w fabrykach narażonych na szkodliwe działanie wszelkich zanieczyszczeń z pewnością zminimalizuje problem. Tak właściwie system taki jest wystawiany do wszelkiego przemysłu, bez względu na granicę zanieczyszczeń. Wiadomo, że w hucie stali ilość dymów i pyłów będzie poważniejsza niż w fabryce styropianu, niemniej choć w pewnym natomiast drugim zakładzie goście są narażeni na szkodliwe działanie zanieczyszczeń, choć innego charakterze a w innym stężeniu.

Jeśli jesteśmy biznesmenami a tworzymy fabrykę, powinniśmy pomyśleć o sposobie odpylającym jeszcze zanim sanepid przeprowadzi u nas wyrywkową kontrolę i nakaże nam pod groźbą likwidacji zakładu jego zainstalowanie. Oczywiście, stosować będzie się toż z kosztami zakupu i montażu systemu filtrującego, też żyć widać z kosztami modernizacji hali, na jakiej bierze istnieć on umieszczony. Jednak zdrowie ludzi wybór jest ceną, w którą warto zainwestować, a gdy może a owszem będziemy musieli więc dokonać.